O projekcie

Projekt Spojrzenia jest pionierskim, niezwykle dynamicznym i ekspansywnym założeniem ekspozycyjno- interwencyjnym. To wystawy, akcje performatywne, realizacje murali, obrazów olejnych, szkiców i innych obiektów sztuki w miejscach całkowicie niestandardowych, takich jak szpitale, domy dziecka, zakłady karne, przedszkola, teatry, szkoły, galerie sztuki i przestrzenie publiczne. Wszystkie łączy szczególny motyw fragmentu portretu – spojrzenie w różnych formach i interpretacjach artystycznych.

Projekt składa się z dwóch części – części osobistej, ukazującej więź i pożegnanie z matką poprzez spojrzenia oraz część multispołeczną, eksponującą relacje międzyludzkie, emocje, intencje, głębię osobowości osób wywodzących się z różnorodnych grup społecznych, zawodowych itp.

Projekt otwarty jest dla każdego. Poprzez nowatorską formułę, która aktywizuje ludzi w różnych miejscach i sytuacjach projekt zyskuje wiele cech dotąd niespotykanych pośród aktywności artystycznych. Lokalizacje wpływać będą na odbiór prac i będą spełniać różne zadania. Oprócz czysto artystycznych funkcji mogą stać się wsparciem dla pacjentów w szpitalu, mostem porozumienia pomiędzy osadzonymi a strażnikami, znakiem podkreślającym empatię i ludzką relację w wielu miejscach bądź po prostu rodzajem komunikatu, który bliski może być dla każdego.

Spodziewane rezultaty:

Organizacja wyjątkowych wydarzeń kulturalnych i kulturotwórczych.
Zaangażowanie w wydarzenia kulturalne lokalnych społeczności.
Zainteresowanie odbiorców sztuką poprzez: aktywność w regionie, organizację wystaw, bezpośrednie działania w plenerze, tematykę dzieł przedstawiającą konkretną społeczność, przedstawienie nowoczesnych rozwiązań twórczych oraz technologii związanych z ich wykonaniem takich jak własne techniki autorskie, animacja, rysunek, malarstwo i inne.

Spojrzenia – Interwencja artystyczna, inspirowana pierwszym i ostatnim spojrzeniem w oczy matki.

Początek zapewne mieliśmy podobny – przywitała nas matka patrząc na cud naszego istnienia. To najważniejsze ze spotkanych spojrzeń zapewne do dziś w nas tkwi.
Nieskończona ilość skojarzeń, emocji, uczuć i wspomnień, miłości, cierpienia, relacji, oczekiwań…
Właśnie dlatego takie spojrzenie jako pierwsze zostanie opracowane w projekcie Spojrzenia.
To osobiste, subiektywne doznanie jest inspiracją do dalszych opracowań.
Spojrzenie – swoisty pozawerbalny język przekazuje zupełnie inne treści niż słowa.

Zestawię zatem różnych ludzi w miejscach i momentach życia, które nasycają spojrzenie ciekawymi dla mnie treściami. Czy będzie to pijany żebrak na ulicy, pan prezes dobrze prosperującej firmy, dziecko o niewinnym spojrzeniu, czy też przydrożna prostytutka, imigrant, policjant albo sympatyczna sprzedawczyni z Żabki? Wszyscy stają się modelami posiadając własne spojrzenia niosące historię duszy, w którą chciałbym wniknąć patrząc im prosto w oczy i malując.

Inspirację do pracy twórczej i artystycznej refleksji poszukuję w momentach spotkań z ludźmi niezależnie od ich nastroju, statutu społecznego, wykonywanego zawodu, płci czy rasy. Spotkam zapewne ludzi mądrych, głupich, bogatych i biednych. Szczęśliwych, spokojnych, zdrowych i chorych.

Przygoda przede mną ciekawa, artystyczne wyzwanie i mnóstwo pracy. Wykorzystam własne doświadczenie, znajomość przeróżnych technik malarskich i rysunkowych oraz wrodzoną ciekawość tego, co do tej pory niezbadane. Powstaną rysunki, obrazy olejne, obiekty malarskie wykonane we własnej technice, szkice, murale wewnętrzne i zewnętrzne, animacje. Całość zarejestruję i opublikuję na tej stronie.

Wykorzystam swoje możliwości artystyczne, aby pokazać różnorodność ludzkich spojrzeń, ich człowieczeństwo w różnej postaci. Spojrzenie stanie się nośnikiem tak humanitarnych wartości, jak i ważnych dla mnie walorów artystycznych. Moje interpretacje tego rodzaju portretu zebrane zostaną w finałowej wystawie, na której chciałbym zestawić efekty pracy obu etapów projektu: osobistego oraz tego otwartego na wszystkie inne spojrzenia.

Taki jest plan. Proces powstawania będzie wiązał się z wieloma niewiadomymi. Spodziewam się niespodzianek, odkryć i pasjonujących doświadczeń podczas moich interwencji artystycznych, wystaw i podróży. Przygoda połączona ze sztuką!

Postęp prac i najnowsze wydarzenia można śledzić w zakładce aktualności i na stronie na facebooku.